44.) Balance the chemical equation given below, and determine the number of mole
ID: 801025 • Letter: 4
Question
44.) Balance the chemical equation given below, and determine the number of moles of iodine that reacts with 30.0 g of aluminum
_____Al(s) + ______ I2(s) -->______Al2I6(s)
a.) 0.741 mol b.) 1.67 mol c.) 2.22 mol d.) 3.33 mol
53) Thevolume of 350 mL of gas at 25 degrees C is decreased to 135 mL at constant pressure. What is the final temperature of the gas?
A) -158 degrees C b.) 9.6 degrees C C.) 65 degrees C D) 500 degrees C
56) In the following reaction, when the equation is correctly balanced, what is the correct coefficient for sodium chloride?
Pb(NO3)2(aq) + NaCl(aq)--> PbCl2 (s) + NaNO3(aq)
A.) 1 B.) 2 C.) 3 D.) 4 E.) 5
Explanation / Answer
(44) The answer is: b.) 1.67 mol
2 Al(s) + 3 I2 => Al2I6
Moles of Al = mass/molar mass of Al = 30.0/26.98 = 1.112 mol
Moles of I2 = 3/2 x moles of Al = 3/2 x 1.112 = 1.67 mol
(53) The answer is: A) -158 degrees C
T1/V1 = T2/V2
(273.15 + 25)/350 = T2/135
Final temperature T2 = 115 K = -158 deg C
(56) The answer is: B.) 2
The balanced equation is:
Pb(NO3)2(aq) + 2 NaCl(aq) => PbCl2 (s) + 2 NaNO3(aq)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.