5. Calculate the number of moles and grams of methanol, CH3OH, that must be adde
ID: 808637 • Letter: 5
Question
5. Calculate the number of moles and grams of methanol, CH3OH, that must be added to 2.00 moles of water to make a solution that has equal numbers of methanol and water molecules. How many total molecule does the resulting solution contain? 6. Vinegar is a 5.0% acetic acid solution, CH3COOH(aq), by mass. What is the molarity of vinegar? You may assume that the density of vinegar is 1.00 g/mL. 7. How many moles of 0.100 M NaOH are required to completely react with 1.00 L of the vinegar in Question 5?Explanation / Answer
5.
Moles of water = 2.00 mol
1 mol of any substance contains 6.023 x 10^23 molecules.
No.of molecule of water = 2.00 mol x (6.023 x 10^23 molecules / 1.00 mol) = 12.046 x 10^24 molecules.
It was said that the solution contains equal numbers of methanol and water molecules.
So, number of methanol molecules = 12.046 x 10^24 molecules.
Thus, number of moles of methanol = 2.00 mol
molarmass of methanol = 32 g/mol
2.00 mol of methanol = 64.00 g of methanol
Thus,
number of moles of methanol = 2.00 mol
grams of methanol = 64.00 g
Total number of molecules = 12.046 x 10^24 molecules of water + 12.046 x 10^24 molecules
= 2.4092 x 10^24 molecules.
------------------------
6.
Given, acetic acid soltuion = 5.0% w/w
That is 5 g of acetic acid is present in 100 g of solution
Moles of acetic acid = mass / Molar mass = 5g / 60g/mol = 0.083 mol
Volume of the solution = Mass of solution / density = 100 g / 1.00g/ml = 100 mL = 0.1 L
Molarity = moles of acetic acid / Volume (in L) = 0.083 / 0.1 L = 0.83 M
Thus, Molarity of vinegar = 0.83 M
----------------------------------------------
7.
Molarity of vinegar from above question = 0.83 M
That means 0.83 moles of acetic acid is present in 1.0 L of solution.
The reaction between acetic acid and NaOH can be depicted as a chemical reaction.
CH3COOH + NaOH ---------> CH3COONa + H2O
The reaction shows that acetic acid and NaOH react in equimolar ratio.
M1V1 = M2V2
(0.83 M) ( 1.00L) = (0.100 M)(V2)
V2 = 8.3 L
Thus, 8.3 L of 0.100 M NaOH (0.83 mol) are required to completely react with 1.00 L of vinegar.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.