Determination of the Molar Mass of the unknown acid Average molarity of NaOh sol
ID: 808844 • Letter: D
Question
Determination of the Molar Mass of the unknown acid
Average molarity of NaOh solution is 0.0997 M
Volume of NaOH used was 40.00 mL for trial 1 and 40.58 mL for trial 2.
Initial reading on NaOH buret trial 1 and trial 2 was 50.00 mL
Final reading on NaOH buret for trial 1 was 10.00 mL and 9.42 mL for trial 2.
A. Number of moles NaOH= (V(NaOH) * M(NaOH)) / 1000. calculate for trial 1 and 2_______
B. Number of moles H+ in sample. This will equal the number of moles of OH- in the NaOH. calculate for trial 1 and 2_________
C. MM=number of grams acid / number moles H+. calculate for trial 1 and 2_______________g
Explanation / Answer
we know that
moles = molarity x volume (ml) /1000
trail 1 :
moles of NaOh = 0.0997 x 40 /1000 = 3.988 x 10-3
trail 2 :
moles of NaOH used = 0.0997 x 40.58 /1000 = 4.0458 x 10-3
B)
NaOH ----> Na+ + OH-
from the above reaction
moles of OH- = moles of NaOH
also
H+ + OH- ---> H20
so
moles of H+ = moles of OH-
so
moles of H+ = moles of NaOH
trail 1 :
moles of H+ = 3.988 x 10-3
trail 2 :
moles of H+ = 4.0458 x 10-3
C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.