Calculate the equilibrium concentration of each compound if 0.200 moles of H 2 a
ID: 813121 • Letter: C
Question
Calculate the equilibrium concentration of each compound if 0.200 moles of H2 and 0.330 moles of H2S are placed in a 3.00 liter container at 200. Kc = 14.2 for the reaction at this temperature. Assume an excess of sulfur is present.
Explanation / Answer
Initially
[H2] = 0.200/3 = 0.067 M
[H2S] = 0.330/3 = 0.11 M
At equilibrium
[H2]= 0.067 -x
[H2S] = 0.11 + x
Kc = [H2S]/[H2]
14.2 = 0.11+x/0.067 - x
14.2(0.067 - x) = 0.11 + x
x = 0.0553
[H2S] =0.11 + 0.0553 = 0.1653 M
[H2] = 0.067 - 0.0553 = 0.0117 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.