Chapter 14 1) The solubility of ammonium chloride at 70. C is 60. g of solute pe
ID: 816393 • Letter: C
Question
Chapter 14
1) The solubility of ammonium chloride at 70. C is 60. g of solute per 100. g of water. Which solution would be saturated at 70. C? a) 90. g of solute in 180. g of water b) 90 .g of solute in 200. g of water c) 30. g of solute in 50. g of water d) 35 g of solute in 50. g of water
2) The solubility of ammonium chloride at 70. C is 60. g of solute per 100. g of water. Which solution would be unsaturated at 70. C? a) 110. g of solute per 200. g of water b) 120. g of solute per 200. g of water c) 30. g of solute per 50. g of water d) 35 g of solute per 50. g of water
3) At which temperature would CO2 gas be most soluble? a) 10. C b) 20. C c) 30. C d) 40. C
4) At which temperature would KCl solid be most soluble? a) 10. C b) 20. C c) 30. C d) 40. C
5) At which temperature would KNO3 solid be most soluble? a) 283 K b) 293 K c) 303 K d) 313 K
6) In a ___ solution, the dissolved solute is in equilibrium with the undissolved solute. a) saturated b) unsaturated c) supersaturated
7) One liter of 2.0 M KCl solution and two liters of 1.0 M KCl solution have the same a) density. b) concentration. c) volume. d) number of moles of solute.
8) What is the percent by mass of the solution formed when 5.0 g of solute is dissolved in 40. g of water? a) 8.0 % b) 11 % c) 13 % d) 14 %
9) What is the percent by mass of a solution formed by dissolving 50.0 g of glucose in 1000. g of water? a) 4.76 % b) 5.00 % c) 5.26 % d) 50.0 %
10) How many moles of solute are dissolved in 400. mL of a 0.200 M solution? a) 0.0800 mol b) 0.800 mol c) 8.00 mol d) 80.0 mo
Explanation / Answer
1) given solubility = 60 / 100 = 0.6
now
a) solubility = 90 / 180 = 0.5
b) solubility = 90 / 200 = 0.45
c) solubility = 30 / 50 = 0.6
d) solubility = 35 / 50 = 0.70
so
the saturated solution is c)
2)
given solubility = 60 / 100 = 0.6
now
a) solubility = 110 / 200 = 0.55
b) solubility = 120 / 200 = 0.60
c) solubility = 30 / 50 = 0.6
d) solubility = 35 / 50 = 0.70
so
the unsaturated solution is a)
3) a) 10 C
4) d) 40 C
5) d) 313 K
6) a) saturated
7) we know that
moles = molarity x volume
so
moles = 2 x 1 = 2 = 1 x 2
so
both the solution have same moles of solute
so
the answer is d) number of moles of solute
8)
we know that
mass percent = mass of solute x 100 / mass of solution
so
mass percent = 5 x 100 / 45
mass percent = 11.11
so
the answer is b) 11 %
9) we know that
mass percent = mass of solute x 100 / mass of solution
so
mass percent = 50 x 100 / 1050
mass percent = 4.76
so
the answer is a) 4.76 %
10) we know that
moles = molairty x volume (L)
so
moles = 0.2 x 0.4
moles = 0.8
so
the answer is option b) 0.8 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.