Hi this is chemical engineering princiles course problem : The specific gravity
ID: 817056 • Letter: H
Question
Hi this is chemical engineering princiles course problem :
The specific gravity of gasoline is approximately 0.70. Determine the mass (kg) of 50.0 liters of gasoline. the mass flow rate of gasoline exiting a refinery tank is 1150 kg/min. Estimate the volumetric flow rate in liters/s. Estimate the average mass flow rate (lbm/min) delivered by a gasoline pump. Gasoline and kerosene (specific gravity = 0 82) are blended to obtain a mixture with a specific gravity of 0.78. Calculate the volumetric ratio (volume of gasoline/volume of kerosene)of the two compounds in the mixture, assuming Vblend = Vgasoline + VkeroseneExplanation / Answer
0.70 specific gravity => density of 0.70 g/mL
a) 50 L *(1000 mL/L)*(0.70 g/mL) *(1 kg/1000g) = 35 kg
b) 1150 kg/min *(1000 g/ 1kg )*(1 mL/0.70 g) *(1 L/1000 mL) *(1min/60s) = 27.38 L/s ~ 27 L/s
c) 1150 kg/min *(1lb/ 0.45359237 kg) = 2532 lb/min
d)
Vblended*0.78 = Vgasoline*0.70 + Vkerosene*0.82
Vblended = Vgasoline + Vkerosene
0.78*(Vgasoline + Vkerosene) = Vgasoline*0.70 + Vkerosene*0.82
0.08 *Vgasoline = 0.04*Vkerosene
Vgasoline/Vkerosene = 0.04/0.08 = 0.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.