A compound is 40.0 % C , 6.70 % H , and 53.3 % O by mass. Assume that we have a
ID: 817590 • Letter: A
Question
A compound is 40.0% C, 6.70% H, and 53.3% O by mass. Assume that we have a 100.-g sample of this compound.What are the subscripts in the empirical formula of this compound? Enter the subscripts for C, H, and O, respectively, separated by commas (e.g., 5,6,7).
A compound is 40.0% C, 6.70% H, and 53.3% O by mass. Assume that we have a 100.-g sample of this compound. A compound is 40.0% C, 6.70% H, and 53.3% O by mass. Assume that we have a 100.-g sample of this compound.
What are the subscripts in the empirical formula of this compound? Enter the subscripts for C, H, and O, respectively, separated by commas (e.g., 5,6,7).
What are the subscripts in the empirical formula of this compound? Enter the subscripts for C, H, and O, respectively, separated by commas (e.g., 5,6,7).
Explanation / Answer
40% C = 40 grams = 40/12 = 3.33 mol C
6.7 % H = 6.7 grams = 6.7/1 = 6.7 mol H
53.3% O = 53.3 grams = 53.3 /16 = 3.33 mol O
Divide all ratios by 3.33 we get
C = 1
H = 2
O = 1
Empirical formula = CH2O
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.