Find the kinetic energies in eV of a free electron and an ion of 56^Fe, if both
ID: 818636 • Letter: F
Question
Find the kinetic energies in eV of a free electron and an ion of 56^Fe, if both have de Broglie wavelengths equal to the wavelength of visible light with frequency 3.85x10^14 1/s.1 eV = 1.602 ? 10^-19 J
1 amu = 1.661 ? 10^-27 kg
me = 9.109 ? 10^-31 kg
h = 6.626 ? 10^-34 Js
c = 2.998 ? 10^8 ms
the kinetic energy of the electron (Ke) = 2.48
Find the kinetic energies in eV of a free electron and an ion of 56^Fe, if both have de Broglie wavelengths equal to the wavelength of visible light with frequency 3.85x10^14 1/s.1 eV = 1.602 ? 10^-19 J
1 amu = 1.661 ? 10^-27 kg
me = 9.109 ? 10^-31 kg
h = 6.626 ? 10^-34 Js
c = 2.998 ? 10^8 ms
Explanation / Answer
It should be (2.48*10??)*[{9.109*(10?Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.