A 20.0-mL sample of 0.25 M HNO 3 is titrated with 0.15 M NaOH. What is the pH of
ID: 822695 • Letter: A
Question
- A 20.0-mL sample of 0.25 M HNO3 is titrated with 0.15 M NaOH. What is the pH of the solution after 30.0 mL of NaOH have been added to the acid? a. 2.00 b. 1.00 c. none of the answers are correct d. 1.05 e. 1.60
I have seen this same question on here but I still don't understand how they got to a final answer of pH = 2.0 Could someone thoroughly show how to do this problem? Thanks.
I have seen this same question on here but I still don't understand how they got to a final answer of pH = 2.0 Could someone thoroughly show how to do this problem? Thanks. A 20.0-mL sample of 0.25 M HNO3 is titrated with 0.15 M NaOH. What is the pH of the solution after 30.0 mL of NaOH have been added to the acid? 2.00 1.00 none of the answers are correct 1.05 1.60
I have seen this same question on here but I still don't understand how they got to a final answer of pH = 2.0 Could someone thoroughly show how to do this problem? Thanks. a. 2.00 b. 1.00 c. none of the answers are correct d. 1.05 e. 1.60
I have seen this same question on here but I still don't understand how they got to a final answer of pH = 2.0 Could someone thoroughly show how to do this problem? Thanks.
Explanation / Answer
Moles HNO3 = 0.020 L x 0.25 =0.0050
Moles NaOH = 0.030 L x 0.15 = 0.0045
Moles HNO3 in excess = 0.0050 - 0.0045 =0.00050
total volume = 0.050 L
concentration H+ = 0.00050 / 0.050 = 0.0100 M
pH = 2.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.