I could really use some help with my Chem. Lab Report! Please! Molar Solubility
ID: 823778 • Letter: I
Question
I could really use some help with my Chem. Lab Report! Please!
Molar Solubility and solubility Product of Calcium Hydroxide:
1. Volume of Saturated Ca(OH)2 solution (mL) = 25.0 mL
2. Concentration of Standardized HCL solution (mol/L) = 0.053 mol/L
3. Buret reading, initial (mL) = 0.0 mL
4. Buret reading, final (mL) = 8.50 mL
5. Volume of HCL added (mL) = 8.50 mL
6. Moles of HCL added (mol) = (concentration of HCl)(Volume of HCl) = 4.51*10^-4
Now, I'm stuck. I need help finding the:
Moles of OH- in saturated solution (mol) ?
[OH-] equilibrium (mol/L) ?
[Ca2+] equilibrium (mol/L) ?
Molar solubility of Ca(OH)2 (mol/L) ?
Average molar solubility of Ca(OH)2 (mol/L) ?
Ksp of Ca(OH)2 ?
Average Ksp ?
Satandard deviation of Ksp ?
and the Relative Standard deviation of Ksp (%RSD) ?
Thank you!! Please show work so I can learn from this!
Explanation / Answer
Using law of mass balance-
N1V1 = N2V2
2M1V1 = M2V2
2 x M1 x 25.0 = 0.053 x 8.50
M1 = 9.01 x 10^-3M = [Ca(OH)2]
moles of OH- = Molarity x volume x 2 = 9.01 x 10^-3 x 25 x 10^-3 x 2 = 4.505 x 10^-4 moles
[OH-] eqm = 2 x 9.01 x 10^-3M = 18.0 x 10^-3M
[Ca2+] eqm = 9.01 x 10^-3M
Molar solubility of Ca(OH)2 = 9.01 x 10^-3M
Ksp = s^3 = ( 9.01 x 10^-3M)^3 = 7.31 x 10^-7 M^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.