A concentration cell at 298K consists of two Cu/Cu^2+ electrodes in two separate
ID: 825067 • Letter: A
Question
A concentration cell at 298K consists of two Cu/Cu^2+ electrodes in two separate compartments connected by a salt bridge. you know that the solution in one compartment is 1.0 M CuSO4, but you do not know the concentration of CuSO4 at present in the other. However, you do know that the volatage of the concentration cell is at present 0.1V. What is the concentraion of CuSO4 in the other compartment at present?
The answer is 0.4 mM but I dont how that came about. If someone can explain this to me step by step it will be really helpful. Thanks!
Explanation / Answer
Overall cell reaction is:
Cu2+ (1.0 M) => Cu2+ (? M)
Eo(cell) = 0.0 V
E(cell) = 0.1 V
Faraday constant F = 96485 C/mol
Molar gas constant R = 8.314 J/mol.K
Temperature T = 298 K
Moles of electrons transferred n = 2
Nernst equation:
E(cell) = Eo(cell) - RT/nF ln([Cu2+(? M)/Cu2+(1.0 M)]
0.1 = 0.0 - 8.314 x 298/(2 x 96485) x ln([Cu2+(? M)]/1.0)
ln([Cu2+(? M)]/1.0) = -7.7887
[Cu2+(? M)] = exp(-7.7887) = 4 x 10^(-4) M = 0.4 mM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.