Question number 1. You dissolve 329. mg of a compound (A w B x C y D z ) in wate
ID: 827533 • Letter: Q
Question
Question number 1.
You dissolve 329. mg of a compound (AwBxCyDz) in water producing 19.79 mL of solution and use the photometer and standard solutions to find that the concentration of the A is 1.75 x 10-2 M. The molar mass of A is 233.65 g/mol.
Moles of A in the solution sample:________________________________
Mass of A in the solution sample: _________________________________
Mass % of A in the compound: _______________________________
Moles of A in 100 grams of the compound: ________________________________
Question number 2.
The compound, AwBxCy, like all compounds has an oxidation number of 0 (zero). The oxidation number of A is +1, the oxidation number of B is +2, and the oxidation number of C is
Explanation / Answer
1) moles of A = Molarity x vol (in L) = 1.75 x 10^-2 x 19.79/1000 =0.0003463 = 3.463 x 10^-4
2) mass of A = moles x mol wt = 0.0003463 x 233.65 = 0.081 gm
3) % of A = ( 100 x 0.081/0.329) = 24.6 %
4) for 100 gm compound moles of A = ( 100 x 0.0003463 / 0.329) = 0.105
second question
A;C = 2:3 then charge ratio is +2 : -3 , hence +4 : -6 now we need +2 to balance charge to zero i.e one B ( since charge of B is +2)
hence compound is A4BC6
3) moles of K = 8.24/39.098 = 0.211
moles of AL = 5.69/26.98 = 0.211
Al :K = 1:1
now for 100 gm compound
8.24+5.69 + 9y) + 18(z) = 100 ( 96 is mol wt of SO4 , 18 is mol wt of H2O)
96y + 18z = 86.07
as per charge Alis +3 while K is +1 so when K;Al = 1:1 SO4 moles = 4 times K
hence y = 0.211 x 4 = 0.822
z = 0.398
now K:Al: SO4 : H2O = 0.211:0.211:0.822:0.398
ratios is K:Al:SO4:H2O = 1:1:4:0.5
compound formula is K2Al2(SO4)8(H2O)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.