An ammonia solution is 6.00 M and the density is 0.950 g/mL. What is the mass/ma
ID: 828883 • Letter: A
Question
An ammonia solution is 6.00 M and the density is 0.950 g/mL. What is the mass/mass percent concentration of NH3 (17.04 g/mol)? Question 65 options: 10.8% 0.108% 10.2% 0.0971% 9.71% thanks An ammonia solution is 6.00 M and the density is 0.950 g/mL. What is the mass/mass percent concentration of NH3 (17.04 g/mol)? An ammonia solution is 6.00 M and the density is 0.950 g/mL. What is the mass/mass percent concentration of NH3 (17.04 g/mol)? 10.8% 0.108% 10.2% 0.0971% 9.71% thanks 10.8% 0.108% 10.2% 0.0971% 9.71% thanks 10.8% 0.108% 10.2% 0.0971% 9.71% thanksExplanation / Answer
Assume 100.0 g of solution.
Calc volume:
100.0 g / 0.950 g/mL = 105.263 mL = 0.105263 L
Calc moles, then grams of NH3:
6 mol/L = x / 0.105263 L
x = 0.631578 mol
0.631578 mol times 17.04 g/mol = 10.762 g
Calc mass/mass percent of NH3:
(10.762 g NH3/ 100 g sol) x 100 = 10.8 % NH3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.