An ambulance has picked up an injured rock climber and is heading directly away
ID: 1418539 • Letter: A
Question
An ambulance has picked up an injured rock climber and is heading directly away from the canyon wall (where the climber was injured) at a speed of 31.3 m/s as seen in Figure. The ambulance’s siren has a frequency of 400.0 Hz. After the ambulance turns off its siren, the injured rock climber can hear the reflected sound from the canyon wall for a few seconds. The velocity of sound in air is vsound = 343 m/s. What is the frequency of the reflected sound from the ambulance’s siren as heard by the injured rock climber in the ambulance?
Explanation / Answer
This is a case of doppler's effect:
first the ambulance is source and wall is observer
frequency received by the wall = 400*(343/(343+31.3)) = 366.55 Hz
now the wall is source and injured climber is observer
frequency heard by the rock climber = 366.55*((343-31.3)/343)
=333.1 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.