Prior to their phaseout in the 1980s, chemicals containing lead were commonly ad
ID: 836277 • Letter: P
Question
Prior to their phaseout in the 1980s, chemicals containing lead were commonly added to gasoline as anti-knocking agents. A 8.907 g sample of one such additive containing only lead, carbon and hydrogen was burned in an oxygen rich environment. The products of the combustion were 9.695 g of CO2 and 4.961 g of H2O. The sum of the subscripts in the empirical formula of the lead additive is:
a. 26 b. 29 c. 30 d. 36
please explain if you can, got this question wrong on my exam, not sure if im going about it correctly
Explanation / Answer
tetraethyl lead was used as additive. ( (CH3CH2)4Pb. )
moles of co2 = 0.22
moles of h2o = 0.27,
in compound,
moles of c = 0.22
moles of h = .27 x 2 = 0.55 mol
it means for 2 atom of c, there is 5 atom of hydrogen
( it means c2h5 is the ratio)
oxydation state of lead = +2 and +4
for state = +4,
we need four anions, ie,
(CH3CH2)4 (4-)
Question - why is it not +2
try using +2 config.
you would guess (CH3CH2)2 Pb
but, then, see the molecular weight and weight of co2 and h2o formed
in the proposed wrong formula, there are 4 carbon atome, and 0.22 moles of co2 is formed.
hence amount of reactant needed will be 022/4 = 0.055 moles
find weight required for 0.055 moles of ( (CH3CH2)2Pb. )
the weight you calculate and weight given will not match ( you will find the weight is lesser in calculation. )
( (CH3CH2)4Pb. ) has 8 c atom hence it has (.22/8) = 0.0275 moles of reactants
find weight of 0.0275 moles of reactants with formula of ( (CH3CH2)2Pb. ).
you will find that weights match.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.