The amount of Carbon dioxide in a gaseous mixture of CO 2 and CO can be determin
ID: 838545 • Letter: T
Question
The amount of Carbon dioxide in a gaseous mixture of CO2 and CO can be determined by passing the gas into an aqueous solution that contains an excess of Ba(OH)2. The CO2 reacts, yielding a precipitate of BaCO3, but the CO does not react. This method was used to analyze the equilibrium composition of the gas obtained when 1.77g of CO2 reacted with 2.0g of graphite in a 1.000L container at 1100K. the analysis yielded a 3.41g of BaCO3. Using this data calculate the total pressure of the gas collected at equilibrium and the Kp at 1100K for this reaction.
Explanation / Answer
CO2(g) + C(s) <=> 2 CO(g)
CO2(g) + Ba(OH)2(aq) => BaCO3(s) + H2O(l)
Initial moles of CO2 = mass/molar mass of CO2
= 1.77/44.01 = 0.04022 mol
Final moles of CO2 = n(CO2) = moles of BaCO3 = mass/molar mass of BaCO3
= 3.41/197.34 = 0.01728 mol
Moles of CO2 reacted = initial - final moles of CO2
= 0.04022 - 0.01728 = 0.02294 mol
Moles of CO formed = n(CO) = 2 x moles of CO2 reacted
= 2 x 0.02294 = 0.04588 mol
Ideal gas equation: PV = nRT
P(CO2) = n(CO2) x RT/V
= 0.01728 x 0.08206 x 1100/1.000 = 1.560 atm
P(CO) = n(CO) x RT/V
= 0.04588 x 0.08206 x 1100/1.000 = 4.141 atm
P(total) = P(CO2) + P(CO)
= 1.560 + 4.141
= 5.701 atm = 5.70 atm
Kp = P(CO)^2/P(CO2)
= 4.141^2/1.560
= 10.99 = 11.0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.