Four solutions of unknown NaOH concentration are titrated with solutions of HCl.
ID: 841694 • Letter: F
Question
Four solutions of unknown NaOH concentration are titrated with solutions of HCl. The following table lists the volume of each unknown NaOH solution, the volume of HCl solution required to reach the endpoint, and the concentration of each HCl solution.
1- Calculate the concentration (in M) of the unknown NaOH solution in the first case.
0.2099M
2- Calculate the concentration (in M) of the unknown NaOH solution in the second case.
3- Calculate the concentration (in M) of the unknown NaOH solution in the third case.
4- Calculate the concentration (in M) of the unknown NaOH solution in the fourth case.
NaOH Volume (mL) HCl Volume (mL) [HCl](M) 3.00mL 9.77mL 0.2099M 19.00mL 10.54mL 0.1061M 14.00mL 10.85mL 0.0489M 32.00mL 40.18mL 0.1321MExplanation / Answer
(1) M1V1=M2V2
MI*3 = 9.77*0.2099
M1 = 0.6836 M
(2) M1V1=M2V2
MI*19 = 10.54*0.1061
M1 = 0.05886 M
(3) M1V1=M2V2
MI*14 = 10.58*0.0489
M1 = 0.037 M
(4) M1V1=M2V2
MI*32 = 40.18*0.1321
M1 = 0.1659 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.