The equation for the formation of carbon monoxide is C(s) + 1/2 O2(g) - CO(g) wi
ID: 842015 • Letter: T
Question
The equation for the formation of carbon monoxide is C(s) + 1/2 O2(g) - CO(g) with delta Hf = -110.5kJ/mol. (a.) What is the change in enthalpy, delta H, when 5 moles of CO are formed? (b.) You can use carbon monoxide to make carbon dioxide by following the equation 2CO (g) + O2(g). Calculate the enthalpy change of this reaction by combining the equation for the formation of carbon monoxide and an equation you write for the formation of carbon dioxide from its elements. The heat of fomation of CO2 is delta Hf = -393.5kJ/mol.
Explanation / Answer
C(s) + 1/2 O2(g) ----------> CO(g) ; Delta H = -110.5kJ/mol
a) reaction for 5 moles of CO formation is :
5C(s) + 5/2 O2(g) ------> 5CO(g) ; Delta H = 5 x -110.5kJ/mol = -552.5 kJ/mol
b)
2CO (g) + O2(g) -----------------> 2CO2(g) ; Delta Hrxn = ?
Delta Hrxn = DeltaHp - DeltaHr
Delta Hrxn = (2 x -393.5kJ/mol) - ( -110.5kJ/mol + 0)
= ?676.5 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.