Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The reaction between the limestone and hydrochloric acid produces carbon dioxide

ID: 843117 • Letter: T

Question

The reaction between the limestone and hydrochloric acid produces carbon dioxide as shown in the reaction.
CaCO3(s) + 2HCl(aq) ? CO2(g) + CaCl2(aq) + H2O

Q How many grams of CO2 can be made by reacting 149 g of CaCO3 with 149 g of HCl?

Q How many grams of HCl are left over?

===================

Chlorine dioxide, ClO2, has been used as a disinfectant in air conditioning systems. It reacts with water according to the equation:

6ClO2 +3H2O ? 5HClO3 + HCl



If 140.6 g of ClO2 is mixed with 38.3 g of H2O, how many grams of which reactant remain when the reaction is complete?

Need explanation, please ..

Explanation / Answer

1) CaCO3(s) + 2 HCl(aq) ? CaCl2(aq) + CO2(g) + H2O(l)

149 g of calcium carbonate / 100.0869 g/mol = 1.488 mol CaCO3(s) **limiting**

(149 g of hydrochloric acid / 36.5 g/mol) = 4.082 mol HCl **excess**

1.488 mol CaCO3(s) *(1 mol CaCl2(aq)/ 1 mol CaCO3(s) ) = 1.488 mol CaCl2(aq)

1.488 mol CaCl2 * 111 g/mol = 165.16 g CaCl2

1.488 mol CaCO3 * (2 mol HCl(aq)/ 1 mol CaCO3(s)) = 2.976 mol HCl will react

4.082 mol HCl **excess** - 2.976 mol HCl will react =1.106 mol HCl in excess

1.106 mol HCl in excess * 36.5 g/mol = 40.36 g

2.)amount of ClO2=mass/molar mass
= 140.6/ (35.5+16*2)=2.082mol
amount of H2O = 38.3/(2+16)=2.1277mol
ClO2 reacts with H2O in a 2:1 ratio, thus 2.082mol of ClO2 react with 1.041mol of water, but there's 2.1277 mol of water, ie water is in excess.
amount of water remaining=2.1277-1.041=1.086mol
mass of water=1.086*18=19.562g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote