An important industrial process for synthesizing the ammonia used in agricultura
ID: 843463 • Letter: A
Question
An important industrial process for synthesizing the ammonia used in agricultural fertilizers involves the combination of N2 and H2: N2(g) + 3 H2(g) 2 NH3(g) = 3.61 Times lO8 at 61.0 degree C What is the value of KP of this reaction at 61.0 degree C? Calculate the value at K for the hypothetical reaction: Q(g) + 2 X(g) M(g) from the following information: 2 M(g) 2 Z(g) Kc = 7.03 Times 10-3 2 Z(g) 2 Q(g) + 4 X(g) Kc = 4.71 Times 10-2 The value of Kc for the reacton: 2 NO2(g) N2O4(g) is 9.7 at 407 K. Determine the reaction quotient for a mixture of the two gases in which [NO2] = 0.043 M and [N2O4] = 0.0059 M. Write the Kp expression lor the reaction:Explanation / Answer
Kp = Kc(RT)^Dn
Kp = 3.1*10^8(0.0821*334)^(-2)
Kp = 4.12*10^5
2) Kc = [1/(Kc1 *Kc2)]^1/2
= 5.50*10^-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.