Given the following information: Cd(s) | Cd2+(aq) || Ag+(aq) | Ag(s) Ag+(aq) + e
ID: 843699 • Letter: G
Question
Given the following information: Cd(s) | Cd2+(aq) || Ag+(aq) | Ag(s) Ag+(aq) + e- rightarrow Cd(s) Calculate for: +0.401 V -0.401 V + 1.999V -1.999V +1.502 V An electric current is passed through a 3.0 M aqueous solution of H2SO4. What is the balanced half-reaction that occurs at the cathode? Electric charge is conveniently measured in coulombs (C). Mathematically, a coulomb is defined as... 1C = 1 Faraday Times 1 amp 1C = 1 Faraday Times 1 sec 1C = 1 watt/1 amp 1C = 1 amp Times 1 sec (3) of current needed to produce 0.01 mole of Cl2 gas according to the following reaction: 0.01 0.02 0.005 0.015 0.04Explanation / Answer
47) B
48) E
49) D
50) B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.