For a glucose concentration, let\'s use 1.0 mM (0.0010 mmol/L). (This is a reali
ID: 848633 • Letter: F
Question
For a glucose concentration, let's use 1.0 mM (0.0010 mmol/L). (This is a realistic value, by the way.) You have used the value of Avogadro's number in Sapling Learning and should be able to easily recover it in any of several ways. Also, you may need the fact that 1 cubic centimeter (1 cm3) is equal to 1 mL. Let's imagine a cell that is a cube, 0.010 cm on each edge. (This would be a very large cell.) How many glucose molecules would there be in this "cell"?
A. 33 x 10^(11)
B. 3.3 x 10^(10)
C. 6 x 10^(11)
D. 6 x 10^(10)
Explanation / Answer
Vol of cell = (0.01cm)3 = 10-6 cm3 = 10-6 ml
Now Conc. of glucose = 0.0010 mmol/L = 0.0000010 mmol/L (recall 1L = 1000ml ) = 10-6 mol glucose per ml.
Therefore in 10-6 ml (The volume of 1 cwel), the amount of glucose will be
10-6 mol glucose per ml x 10-6 ml = 10-12 mol glucose
Now, 1 mole =6x1023 molecules of glucose
so, no.of olecules of glucose present = 10-12 mol glucose x 6x1023 = 6 x 10^(11) molecules
So, option c is correct
Please rate if you lie it
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.