A standard aspirin tablet in the United States contains 325 mg of acetylsalicyli
ID: 854008 • Letter: A
Question
A standard aspirin tablet in the United States contains 325 mg of acetylsalicylic acid (m = 180.15 g/mol). An important issue involving pharmaceuticals is their shelf life. If aspirin ta ts are left open to humid air, they absorb water from the air. One molecule of acetylsalicylic acid reacts with one molecule of water in a hydrolysis reaction that is first-order in each reactant. Suppose under extremely humid conditions, one aspirin tablet absorbs 1.15g of water. (a) Calculate the molar ratio of water to acetylsalicylic acid. Number (b) Is it valid to analyze the hydrolysis reaction of one aspirin tablet and this quantity of absorbed water using pseudo-first-order kinetics?Explanation / Answer
a) The weight of one aspirin tablet = 325 mg =0.325 g
one tablet absorbs 1.15 g water
So, 0.325g absorbs 1.15 g water.
Then 180.15 g ( 1 mol) absorbs = (180.15 x 1.15) / 0.325 = 637.45 g water
moles of water = 637.45 g / 18g/mol = 35.41 mol of water
35.40 moles of water to 1 mole of acetyl salicylic acid
b) No.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.