Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stack( T=550 deg F and 750mm Hg) was sampled using EPA Method 5. The total gas

ID: 93 • Letter: A

Question

A stack( T=550 deg F and 750mm Hg) was sampled using EPA Method 5. The total gas volume that flowed through the dry gas meter was 2.785 cubic meters (at T = 60 deg F and P = 800 mm Hg). The mass of PM (particulate matter) was 1.50 g. Also, 72.0 g of H20 was collected in impingers.
a. Calculate the concentration of PM in the stack (micrograms/cubic meter) at stack conditions.
b. The stack gas exits at an average velocity of 20 m/s, and the stack has an inside diameter of 5m. What is the emission rate of PM, in kg/day.
c. What is the PM concentration in micrometers/dcsm?

Answers should be (a) 2.52 * (10)^5 ug/m^3 ; (b) 8542 kg/day ; (c) 4.95 * (10)^5 ug/m^3. Please show the steps.

Explanation / Answer

Given that

T1=550 degree F=560.928 K

P1=750 mm

Volume,v1=2.785 m^3

T2=60 degree F=288.706 K

P2=800 mm

m1=1.50 gram

So

Now computing volume,v2

v2= (T1/P1)*(P2/T2)*v1

v2=2.072*2.785

v2=5.771 m^3

Part A)

Concentration of PM= Mass /volume=m1/v2=1.5/5.771=0.252 g/m^3

In u g/m^3=0.252*10^6=2.52*10^5 ug/m^3


Part B)


Given that d=5m

V=20 m/s

Area=pie/4*d^2

Area=19.625 m^2

So we have to compute for one day,

For one day volume= 19.625*24*3600*20=3.39*10^7 m^3

So,mass= m1/v2*3.39*10^7

=1.5/5.771*3.39*10^7

=8542 kg/day


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote