100 ml of 0.05 M ammonia NH3 was tittrated with 0.05 M sulfuric acid H2SO4. find
ID: 855476 • Letter: 1
Question
100 ml of 0.05 M ammonia NH3 was tittrated with 0.05 M sulfuric acid H2SO4. find out pH when :
- 0 ml of H2SO4 was added
- 10 ml of H2SO4 was added
- 20 ml of H2SO4 was added
- 30 ml of H2SO4 was added
- 40 ml of H2SO4 was added
- 45 ml of H2SO4 was added
- 49 ml of H2SO4 was added
- 49.5 ml of H2SO4 was added
- 50 ml of H2SO4 was added
- 50.5 ml of H2SO4 was added
- 51 ml of H2SO4 was added
- 55 ml of H2SO4 was added
- 60 ml of H2SO4 was added
~ Based on your answers, please draw a pH curve for this titration.
Explanation / Answer
1) pOH = 1/2[pKa- log C]
pKb of ammonia = 4.75
= 1/2[4.75-log 0.5]
= 2.526
pH = 14-pOh = 14-2.526 = 11.474
2) pOH= pKb + log[salt or Acid/Base]
pKb of ammonia = 4.75
pOH = 4.75 + log [ 0.05*1000/10/0.5]
= 5.75
pH = 14-pOH = 14-5.75 = 8.25
3) pOH = 4.75 + log [ 0.05*1000/20/0.5]
= 5.45
pH = 14-pOH = 14-5.45 = 8.55
4) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/30/0.5]
= 5.27
pH = 14-pOH = 14-5.27 = 8.73
5) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/40/0.5]
= 5.148
pH = 14-pOH = 14-5.148 = 8.852
6) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/49.5/0.5]
= 5.055
pH = 14-pOH = 14-5.055 = 8.945
7) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/50/0.5]
= 5.05
pH = 14-pOH = 14-5.05 = 8.95
8) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/50.5/0.5]
= 5.047
pH = 14-pOH = 14-5.047 = 8.953
9) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/51/0.5]
= 5.042
pH = 14-pOH = 14-5.042 = 8.958
10) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/55/0.5]
= 5.01
pH = 14-pOH = 14-5.01 = 8.99
11) pOH = 4.75 + log [0.05*1000/60/0.5]
= 4.97
pH = 14-pOH = 14-4.97 = 9.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.