The reversible chemical reaction A+B?C+D has the following equilibrium constant:
ID: 864270 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction
A+B?C+D
has the following equilibrium constant:
Kc=4.8
Part A
Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00M and [B] = 2.00M ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
To do this you'll need to set up a ICE table (or as I use a RICES table)
Reaction:----A--+---B---<=>--C---+---D
Initial:--------1.00---1.00--------0--...
Change:-----(-x)----(-x)---------(+x)-...
Equilibrium:-(1-x)--(1-x)-------(x)---...
Stop:--------(FIND)-------------------...
[In table D and C are Initial = 0, Change = +x, Equilibrium = x, Stop is blank, Yahoo cut off my table :( ]
We want to find A at Stop. To do this we use the values at equilibrium and plug them into the equilibrium equation:
[C][D]/[A][B] = Kc
[x][x]/[1-x][1-x] = 4.8
x^2 / (1-x)^2 = 4.8 Now take the square root of both sides
x/ (1-x) = 2.19 Cross multiply
x = 2.19 - 2.19x Move x over
3.19x = 2.19 Solve for x
x = 0.687
(1- 0.687) = 0.313 M of A at equilibrium
Now do the same for the second part except the I values will be different and you are looking for D this time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.