How many grams of CaCl2 are needed to make 423.2 g of a solution that is 38.5% (
ID: 866366 • Letter: H
Question
How many grams of CaCl2 are needed to make 423.2 g of a solution that is 38.5% (m/m) calcium chloride water? Note that mass is not technically the same thing as weight, but (m/m) has the same meaning as (w/w) How many grams of water are needed to make this solution? what is the volume percent % (v/v) of an alcohal solution made by dissloving 105mL of isopropyl alcohal in 765 mL of water? (Assume that the volumes are additive). The mass of solute per 100 mL of solution is abbreviated as % (m/v) The abbreviation % (w/v) is also common.) How many grams of sucrose are needed to make 665 mL of a 37.0% (w/v) sucrose solution?Explanation / Answer
Answer: Here we have given that 38.5 % M/M means we have 38.5 gram of solute and 61.5 gram of solvent .
Hence the total mass of solution is 100 gram
It's means for 100 gram of solution we required = 38.5 g of CaCl2
Hence 423.2 g of solution required = 38.5 * 423.2 / 100 = 162.932 gram
Hence the 162.932 gram of CaCl2 is needed for 423.2 gram of solution
b] Hence for 100 gram of solution we required = 61.5 gram of water
so for 423.2 gram of solution is required = 61.5 *423.2 / 100 = 260.268 g
hence 260.268 gram of water is required .
c] Here the %v/v means volume of solute dissolve in solvent hence we get
= 105 /765 * 100 = 13.725 %
Hence the % V/V = 13.725%
d] here we have 37.0 g of solute in 100 ml of solvent
now for 665 ml of solution we required = 37.0 * 665 /100 = 246.05 g
Hence the sucrose needed is 246.05 gram .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.