Calculate the concentration in molarity of sugar in a solution made by dissolvin
ID: 873411 • Letter: C
Question
Calculate the concentration in molarity of sugar in a solution made by dissolving 0.872 moles of dextrose (C6H12O6) in enough water to make 8.00 L of solution Do not include units.
How many moles of dextrose (C6H12O6) are in 266mL of solution with a concentration of 0.97M?
Do not include units.
What mass in grams of dextrose (C6H12O6) will be required to produce 5.00 L of a 0.35M aqueous solution? Do not include units.
If a solution has a total mass of 65.6g and is 8.94 % by weight in sodium chloride, what mass of sodium chloride is present in the solution? Do not include units.
If an aqueous solution is 6.09 % by weight in sodium chloride and contains 5.37 g of sodium chloride, what mass of water is present in the solution?
Explanation / Answer
A) To calculate the concentration in molarity of sugar in a solution made by dissolving 0.872 moles of dextrose (C6H12O6) in enough water to make 8.00 L of solution.
We will use the relation,
molarity = moles / L
given are, moles = 0.872
L = 8
Feeding the values we get,
molarity = 0.872 / 8
= 0.109
The concentration in molarity is 0.109
B) To calculate moles of dextrose (C6H12O6) are in 266mL of solution with a concentration of 0.97M.
We will again use the relation,
molarity = moles / L
moles = molarity x L
Given are,
molarity = 0.97
volume = 266 mL = 0.266 L
Feeding the given values we get,
moles = 0.97 x 0.266
= 0.258
thus moles of destrose is 0.258
C) To calculate mass in grams of dextrose (C6H12O6) will be required to produce 5.00 L of a 0.35M aqueous soution.
We will again use the relation,
molarity = moles / L = grams / molar mass / L
grams = molarity x molar mass x L
given are,
molarity = 0.35
volume = 5 L
molar mass of dextrose = 180.16
Feeding all the values we get
mass of dextrose in grams = 0.35 x 5 x 180.16
= 315.28
Thus mass of dextrose present is 315.28
D) To calculate mass of NaCl present in a solution has a total mass of 65.6g and is 8.94 % by weight in sodium chloride.
we know that,
weight percent = mass in g / total mass in g x 100
thus, mass in g = weight percent x total mass in g / 100
given here are,
weight percent of NaCl = 8.94 %
total mass in g = 65.6 g
feeding the values we get,
mass of NaCl = 8.94 x 65.6 / 100
= 5.86
thus mass of NaCl present is 5.86
E) To calculate the mass of water present in an aqueous solution which is 6.09 % by weight in sodium chloride and contains 5.37 g of sodium chloride.
We will use the relation,
weight % = g of NaCl / total mass x 100
total mass = g of NaCl x 100 / weight %
given here are,
weight % of NaCl in solution = 6.09 %
mass of NaCl in solution = 5.37 g
feeding the values we get,
total mass = 5.37 x 100 / 6.09
= 88.18
Total mass = mass of NaCl + mass of water
mass of water = total mass - mass of NaCl
feeding the values we have,
mass of water = 88.18 - 5.37
= 82.81
Thus mass of water present in 82.81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.