An insulated container is used to hold 45.40 g of water at 30.60°C. A sample of
ID: 874534 • Letter: A
Question
An insulated container is used to hold 45.40 g of water at 30.60°C. A sample of copper weighing 12.10 g is placed in a dry test tube and heated for 30 minutes in a boiling water bath at 100.10°C. The heated test tube is carefully removed from the water bath with laboratory tongs and inclined so that the copper slides into the water in the insulated container. Given that the specific heat of solid copper is 0.385 J/(g. C), calculate the maximum temperature of the water in the insulated container after the copper metal is added. Number 41 If 505 grams of water at 29°C absorbs 289 kJ of heat from a mountain climber's stove at an elevation where the boiling point of water is 87°C, is this amount of energy sufficient to heat the water to its boiling point? Yes O O No How many kJ are required to heat the water to its boiling point? Number 113 kJExplanation / Answer
Mass of water = 45.40 g
Initial temperature of water = 30.64 deg C
Mass of copper = 12.10 g ,
Initial temperature of Cu = 100.10 deg C
We know
heat loss by Cu = heat absorbed by water
q = m C delta T
m = mass in g , C = specific heat , Delta T = change in T
-qcu = qwater
Specific heat of water = 4.184 J / g deg C
- 12.10 g * 0.385 J/ g deg C * (Tf-100.10 deg ) = 45.40 g * 4.184 J/ g deg C * ( Tf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.