An insulated container is used to hold 44.60 g of water at 26.20 degree C. A sam
ID: 926983 • Letter: A
Question
An insulated container is used to hold 44.60 g of water at 26.20 degree C. A sample of copper weighing 16.90 g is placed in a dry test tube and heated for 30 minutes in a boiling water bath at 100.10 degree C. The heated test tube is carefully removed from the water bath with laboratory tongs and inclined so that the copper slides into the water in the insulated container. Given that the specific heat of solid copper is 0.385 J/(g middot degree C), calculate the maximum temperature of the water in the insulated container after the copper metal is added.Explanation / Answer
Heat lost by copper = heat gained by water
mcdt = m'c'dt'
Where
m = mass of copper = 16.90 g
c = specific heat capacity of copper = 0.385 J/goC
dt = change in temperature = final - initial = (100.10 - t ) oC t = common temperature attained by the system
m' = mass of water = 44.60 g
c' = specific heat capacity of water = 4.18 J/goC
dt' = change in temperature of water = final - initial = (t - 26.20) oC
Plug the values we get
16.90 x 0.385 x (100.10-t) = 44.60 x 4.18x (t-26.20)
(100.10-t) = 28.65 x(t-26.20)
100.10 - t = 28.65 t - 750.7
29.65 t = 850.8
t = 28.69 oC
Therefore the maximum temperature of water is 28.69 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.