You are developing the formulation for cream-filled cookies in which the cookie
ID: 875439 • Letter: Y
Question
You are developing the formulation for cream-filled cookies in which the cookie has a water activity of 0.31 and moisture content of 1.4% and a cream filling which has a water activity of 0.80 and a moisture content of 15%. The ratio of cookies to cream filling in the final product is 2:1 and the final product must have a water activity of less than 0.40 to meet the specifications for acceptable quality. Will this product meet those specifications? If not, how could the formulation be altered to reach the required specifications?
Explanation / Answer
Water activity is a measure of the amount of water available in a food stuff.
A water activity of 0.31 means the vapour pressure is 31% of pure water
Water activity of the cookie = 0.31 = p1 / p0 => p1 = 0.31xp0
where p0 and p1 are respectively vapour pressure of pure water and vapour pressure of water in the cookie
Water activity of the cream filling = 0.80 = p2 / p0 => p2 = 0.80p0
where p2 = vapour pressure of water in the cream filling
the ratio of cookies to cream filling = 2:1
Now the water activity of the cream filled cookies mixture can be calculated as
aw (mixture) = (2x0.31p0 + 0.80p0) / 3p0 = 0.47
But we need a water activity of less than 0.40
This can be achieved by reducing the water content.
Hence we either ned to reduce the cream fill cntent or increase the cookie content.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.