A pot of water with 258 g of water is boiling. At 100 o C how much energy (in kJ
ID: 877263 • Letter: A
Question
A pot of water with 258 g of water is boiling. At 100oC how much energy (in kJ) will need to be added until all of the water converts to steam? Hvap = 40.7 kJ/mol
How much energy must be removed to convert 9.73 g of water at 20.9 oC to an ice cube at -12.0 oC? Give your answer as a positive value in Joules since only positive energy can be removed..
cwater = 4.184 J/goC, cice = 2.03 J/goC, Hfus, water = 6.01 kJ/mol
A substance has a vapor pressure of 0.244 atm at 347 K. What is the normal boiling point of the substance in kelvin? Normal boiling is when vapor pressure = 1 atm or 760 mmHg. Hvap = 12.3 kJ/mol
Explanation / Answer
1) Molar mass of water = 18 g/mole
Thus, moles of water in 258 g of it = mass/molar mass of water = 258/18 = 14.334
Energy required to be added to convert to steam = moles of water*enthalpy of vapourisation = 14.334*40.7 = 583.367 kJ
2) moles of water in 9.73 g of it = mass/molar mass of water = 9.73/18 - 0.541
energy released when 9,.73 g of watre at 20.9 0C is brought to 0 0C = mass of water*specific heat capacity of water*change in temperature = 9.73*4.184*(20.9-0) = 850.845 J = 0.851 kJ..............(A)
energy released when water at 0 0C is converted to ice at 0 0C = moles of water*enthalpy of fusion = 0.541*6.01 = 3.249 kJ .................(B)
energy released when ice at 0 0C is freezed to -12 0C = mass of ice*specific heat capacity of ice = 9.73*2.03 = 19.752 J = 0.0198 kJ..............(C)
Thus, total heat required to be removed = (A) + (B) + (C) = 4.1198 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.