A 34% Fri 11:53 PM Khaleed Alston a E Chrome File Edit View History Bookmarks Pe
ID: 877740 • Letter: A
Question
A 34% Fri 11:53 PM Khaleed Alston a E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Khaleed LaGuardia Community C X www.saplinglearning.co x www.saplinglearning.co X M1 Inbox khaleed.alstone K- C www.saplinglearning.com/ibiscms/modibis/view.php?id 1799741 E Apps Bookmarks nutrition hing Apt hunting Ch 3rd Grade Books Tempeh Recipes Fc oatmeal Y food tab 33 Amazing Apartme Other Bookmarks Question 9 of 21 100 100 sapling learning The rate constant for the reaction is 0.170 M s at 200 oC A products 10 If the initial concentration of A is 0.00550 M, what will be the Concentration after 175 s? 100 Number M 13 90 95 16 95 17 18 100 19 20 92 A Previous 3 Give Up & View Solution Check Answer Next Ex Hin 100Explanation / Answer
K = 0.17 M-1.S-1
K = 1/t*[1/a-x - 1/a]
a= 0.0055 M
a-x = ?
0.17 =1/175 [ 1/a-x - 1/0.0055]
a-x = concentration after 175 sec = 0.0047 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.