1.) A compound has the following percentage composition, by weight: 22.0% Cu, 12
ID: 878293 • Letter: 1
Question
1.)A compound has the following percentage composition, by weight: 22.0% Cu, 12.9% Fe, 16.6% C, 19.4% N, and 29.1% H2O. Write a plausible (empirical) formula for this compound.
2.)What is the sum of the coefficients when the following equation is balanced?
___ H2SO3 + ___ Al(OH)3 --> ___ Al2(SO3)3 + ___ H2O
3.)What is the sum of the coefficients when the following is balanced:
___ Na + ___ HCl --> ___ NaCl + ___ H2
4.)How many grams of N2 are required to react with 2.30 moles of Mg in the process
3 Mg + N2 --> Mg3N2 ? (Mg = 24.3 g/mol, N = 14.0 g/mol)
5.)What volume of 6.0 M sulfuric acid is required for the preparation of 500.0 mL of 0.30 M solution?
6.)What is the molarity of methanol, CH3OH (d = 0.792 g/mL) if 150.0 mL is dissolved in enough water to make 4.0 L of solution?
7.)What is the percent yield if 122 grams of SiO2 are made from 246 g of Cr2O3 by the following equation?
3 Si(s) + 2 Cr2O3(s) --> 3 SiO2(s) + 4 Cr(l)
Explanation / Answer
Masss of Cu= 22 g, Fe= 12.9 g , C = 16.6 g
N = 19.4, H2O = 29.1 g
We find moles of each of the above
Mol cu = 22.0 g / molar mass of Cu = 22.0 g/ 63.546 g per mol = 0.35 mol
Mol Fe = 12.9 g / 55.845 g per mol = 0.23
Mol C = 16.6 g / 12.011 g per mol =1.38 mol C
Mol N = 19.4 g / 14.007 g per mol = 1.38 mol N
Mol H2O = 29.1 g / 18.0148 g per mol = 1.62 mol H2O
Empirical formula : The simplest ratio of moles.
To get empirical formula we divide each of these above by smallest number of moles to find number of each in the formula
# mol Fe = 0.23/ 1.38 = 0.17
#mol Cu = 0.35 / 1.38 = 0.25
# mol C = 1
# mol N = 1
# mol of H2O = 1.17
Now we have to find whole number by multiplying by smallest number
Mol cu = 0.25 * 4 = 1
Mol Fe = 0.167 * 4 = 0.67 rounded to 1
Mol C = 1 * 4 = 4
Mol N = 1 * 4 = 4
Mol H2O = 1.17 * 4 = 4.70
Formula is Cu1Fe1(CN)4 .5 H2O or
CuF(CN)4 .5 H2O
2.)What is the sum of the coefficients when the following equation is balanced?
___ H2SO3 + ___ Al(OH)3 --> ___ Al2(SO3)3 + ___ H2O
Before answering this we balance given equation
3H2SO3 +2 Al(OH)3 --> ___ Al2(SO3)3 +6 H2O
Sum of the coefficient is then 3 + 2 + 1 + 6 = 12
3) 3.)What is the sum of the coefficients when the following is balanced:
2 Na+ + 2 HCl --> 2 NaCl + H2
Sum is 2 +2 +2 + 1 = 7
4.)How many grams of N2 are required to react with 2.30 moles of Mg in the process
3 Mg + N2 --> Mg3N2 ? (Mg = 24.3 g/mol, N = 14.0 g/mol)
We use reaction stoichiometry
Calculation of mole of N2 required
= mol Mg * 1 mol N2 / 3 mol Mg
= 2.30 mol Mg * 1 mol N2 / 3 mol Mg
= 0.77 mol N2
Now we find mass of N2 from its mol and molar mass
Mass of N2 = moles * molar mass = 0.77 mol * 28.014 g per mol
= 21.5 g
Mass of N2 required in this reaction = 21.5 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.