Given a 100 mL solution (soln A) of a unknown conventraion of Cu(NH_3)_4^2+. 10m
ID: 878302 • Letter: G
Question
Given a 100 mL solution (soln A) of a unknown conventraion of Cu(NH_3)_4^2+. 10ml of the known solution was withdrawn and diluted to the mark in a 25 mL (soln B). soln B has absorbance value of 0.85
Calibration curve: y=53.15 - 0.004 R-squared value: 0.997
A) Calculate the molarity of the Cu(NH_3)_4^2+ solution (soln B) from which the absorbance was measured
B) Calculate the molarity of the Cu^2+ ion in the original solution corrected for dilution (soln A)
C) Calculate the number of moles of Cu^2+
Explanation / Answer
A,
A=slopexC
C=0.85/53.15=1.6x10^-2M
B.No of moles =molarityxvolume=1.6x10^-2Mx0.025L=4x10^-4
4x10^-4moles present in 10ml of the solution, then in 100ml
No of moles in sol A=4x10^-4x100/10=4x10^-3
molarity (soln A)=4x10^-3/0.1L=4x10^-2
C.No of moles in sol A=4x10^-4x100/10=4x10^-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.