Chem 19.8 Part A: Chem 19.8 Part A: How many grams of nickel metal will be depos
ID: 878503 • Letter: C
Question
Chem 19.8
Part A:
Chem 19.8 Part A: How many grams of nickel metal will be deposited from a solution that contains Ni2+ ions if a current of 0.824 A is applied for 52.7 minutes grams Part B: How many grams of lead metal will be deposited from a solution that contains Pb+ ions if a current of 0.790 A is applied for 34.7 minutes. grams Chem 19.8 Part A: How many grams of nickel metal will be deposited from a solution that contains Ni2+ ions if a current of 0.824 A is applied for 52.7 minutes grams Part B: How many grams of lead metal will be deposited from a solution that contains Pb+ ions if a current of 0.790 A is applied for 34.7 minutes. gramsExplanation / Answer
W = Z * C * t
W = mass of the substance
Z = Electrochemical equivalent
C = current in amperes
t = time in seconds
Z = equivalent weight / 96500
Ni+2 ion Z value = 29.35/96500
= 3.041 * 10 -4
Pb +2 ion Z value = 103.6/96500
= 1.07 * 10-3
mass of Ni metal = Z * C * t
= 3.041 * 10-4 * 0.824 * 52.7 * 60
= 0.79233 g
mass of Pb metal = Z * C * t
= 1.07 * 10-3 * 0.790 * 34.7 *60
= 1.759 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.