Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are given 60 mL of 0.50 M acetic acid/ acetate buffer to test. The starting

ID: 878527 • Letter: Y

Question

You are given 60 mL of 0.50 M acetic acid/ acetate buffer to test. The starting composition of the two major species are:

Concentration of CH3COOH: 0.300 M

Concentration of CH3COO-: 0.200 M

A. Use the henderson hasselbach equation to estimate the initial pH of the buffer.

B. You add 1.0 mL of 1.00 M HCl to the buffer. Calculate the molarity of H3O+ added as HCl, and the final molarities of acetic acid and acetate ion at equilibrium. What is the new value of the pH?

C. Now take a fresh 60 mL of the buffer and add 1.0 mL of 1.00 M NaOH. Using steps similar to those above calculate the new pH of the solution.

Please show your work. Thank you.

Explanation / Answer

Solution:

Given-

[CH3COOH] = 0.300 M

[CH3COO-] = 0.200 M

Volume = 60 mL = 0.06 L

Pka of CH3COOH = 4.756

Dissociation of CH3COOH is as follows


CH3COOH(aq) + H2O(l) CH3COO-(aq) + H3O+(aq)

A.

sing the henderson hasselbach equation

PH = PKa + log10 ([CH3COO-]/[CH3COOH])

= 4.756 + log10 ([0.200 M]/[0.300 M]) = 4.756 + log10 (0.666)

= 4.756 – 0.1760

PH = 4.58

Initial pH of the buffer = 4.58

B. You add 1.0 mL of 1.00 M HCl to the buffer. Calculate the molarity of H3O+ added as HCl, and the final molarities of acetic acid and acetate ion at equilibrium. What is the new value of the pH?

Given-

Volume = 1.0 mL = 0.001 L

Molarity of HCl = 1.0 M

By using volume and molarity we get moles of HCl

#moles of HCl = Volume in L X molarity =0.001 L X 1.0M

= 0.001 M

Given-

[CH3COOH] = 0.300 M

Volume = 60 mL = 0.06 L

By using volume and molarity we get moles of acetic acid

#moles of acetic acid = Volume in L * molarity

= 0.06 L * 0.300 M

= 0.018 mol acetic acid.

Molarity of acetic acid = # moles / volume in L

= 0.018mol acetic acid / 0.0600 L               ( here we consider total volume of buffer)

= 0.3 M

For Acetic acid :

     CH3COOH (aq) + H2O ( l ) à CH3COO- (aq) + H3O + (aq)

I           0.3 M                                             0                        0

C            -x                                                 + x                     +x

E         ( 0.3-x)                                              x                        x

Ka expression

Ka = [ CH3COO- (aq)][ H3O + (aq)] / [ CH3COOH (aq) ]

Ka for acetic acid = 1.8 * 10^-5

1.8 * 10^-5 = x^2 / (0.3 M-x)

By using 5% approximation we neglect x at the denominator.

     1.8 * 10-5 = x2 / (0.3 M)

( 1.8 * 10-5 ) X 0.3 = x^2

X2 = 0.54 x 10-5 M

X = 0.00232 M

[H3O+] = x = 0.00232 M

We add both moles of H3O from HCl and acetic acid

Total moles = 0.001 mol HCl + 0.00232 mol H3O+

=0.00332 mol H3O+

Now concentration of H3O = #mol H3O / volume in L

= 0.00332 mol H3O+ / 0.06 L

= 0.0555 M

PH = -log[H3O] = -log[0.00555] = 1.255

PH of CH3COOH = 1.255

C. Now take a fresh 60 mL of the buffer and add 1.0 mL of 1.00 M NaOH. Using steps similar to those above calculate the new pH of the solution.

Given-

Molarity = 1.0 M NaOH

Volume = 1.0 mL = 0.001 L

By using volume and molarity we get moles of acetic acid

#moles of NaOH = Volume in L * molarity

= 0.01 L * 0.5 M

= 0.01 mol NaOH

Molarity of NaOH = # moles / volume in L

= 0.01mol NaOH / 0.0600 L               ( here we consider total volume of buffer)

= 0.166 M

We use ICE chart

For NaOH :

               NaOH(s) + H2O(l) à Na+ + OH- + H20

I           0.166 M                                   0             0

C            -x                                      + x          +x

E         ( 0.166-x)                                   x              x

Ka expression

Kb = [OH- (aq)][ Na + (aq)] / [NaOH (aq) ]

Ka for NaOH = 0.2

0.2 = x^2 / (0.166 M-x)

By using 5% approximation we neglect x at the denominator.

     0.2 = x2 / (0.166 M)

0.2 X 0.166 = x^2

X2 = 0.332 M

X = 0.576 M

[OH-]= x = 0.576 M

Lets write the reaction between NaOH and CH3COOH

Ch3COOH + Na+­OH- CH3COO-Na+ + H2O                                                           

Lets calculate number of   of CH3COOH

#moles of CH3COOH = Volume in L * molarity ( here we consider total volume of buffer)

= 0.06 L X 0.5 M

= 0.03 mol

     CH3COOH (aq) + H2O ( l ) à CH3COO- (aq) + H3O + (aq)

I           0.03 M                                             0                        0

C            -x                                                 + x                     +x

E         ( 0.03-x)                                              x                      x

Ka expression

Ka = [ CH3COO- (aq)][ H3O + (aq)] / [ CH3COOH (aq) ]

Ka for acetic acid = 1.8 * 10^-5

1.8 * 10^-5 = x^2 / (0.03 M-x)

By using 5% approximation we neglect x at the denominator.

     1.8 * 10-5 = x2 / (0.03 M)

( 1.8 * 10-5 ) X 0.03 = x^2

X2 = 0.054 x 10-5 M

X = 0.000734 M

[H3O+] = x = 0.000734 M

To find the concentration of CH3COO-

We use the Henderson-Hasselbalch Equation

PH = PKa + log [Base]/[Acid]

= 4.756 + log [0.576]/[0.000734]

PH = 2.89

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote