11. A large quantity of chemical energy is stored in a gummy bear, which is prim
ID: 879170 • Letter: 1
Question
11. A large quantity of chemical energy is stored in a gummy bear, which is primarily sugar, C12H22O11. When a gummy bear is placed in molten KClO3, the sugar is oxidized according to the following thermochemical equation: If a gummy bear has an average mass of 0.5250 g and is 91.40% sugar, then how many whole gummy bears does It take to bring a cup of water (250.0 mL) at in Initial temperature of 20.0 degree C to the boiling point? The boiling point of water Is 100.0 degree C, the density of water (20 degree C) is 0.9982 g/mL, and the specific heat capacity of water Is 4.184 J/(g. degree C).Explanation / Answer
Calculate the energy required first to bring the water to a boil
Q = mass x specific heat x temperature change.
The mass of the water is the volume * density = 250 ml x 0.9982 g/ml = 249.55 g
specific heat is given 4.184 J/g.oC
temperature change is 100C - 20C
Feeding all the values,
Q = 249.55 x 4.184 x 80 = 83529.376 J
number of moles of C12H22O11 = 83529.376 / 5488000 = 0.01522 mols
mass of sugar C12H22O11 = 0.01522 mol x 342.2965 g/mol = 5.21 g
mass of sugar in 1 gummy bear is 0.525 grams * 0.914 = 0.47985 g
nmber of gummy bears = total mass of sugar / mass of sugar per gummy bear = 5.21/0.47985 = 10.9 or 11
Thus, we would require 11 gummy bears in this case.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.