Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 4) 100% Wed 6:56 PM S

ID: 880109 • Letter: C

Question

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 4) 100% Wed 6:56 PM Susan Staggs Q E e O O Qual scheme Goo x MM Stagg Susa x y k 7: Equilibriur x Asuiron Susan x Chem Lab 2 Goo x Post Lab: Qualitativ x Chegg study l Guic x C https:// ucdenve nstructure.com To turn off the Bunsen burner when not in use Submission Details: Time: 12 minutes 11 out of 15 Current Score: Kept Score: 11 out of 15 0 4 pts Question 4 If 0.40 moles of PCIR is heated in a 10.0 L container, equilibrium is established in which 0.25 moles of Cl2 are present. The reaction is: PC PC 3(g) C What is the value of the equilibrium constant? You Answered 41.6700 0.042 (with margin: 0.0005) Correct Answers 2/2 pts Question 5 If you have a standard solution with a path length of 10 cm and a concentration of 0.50M and a solution of unknown concentration with a path length of 5.0cm and they have the same absorbance at 645nm: what is the concentration of the unknown solution Correct 0000

Explanation / Answer

Given chemical equation,

PCl5(g) ---> PCl3(g) + Cl2(g)

Keq = [PCl3][Cl2]/[PCl5]

Initial [PCl5] = 0.40 M

At equilibrium,

[Cl2] = [PCl3] = 0.25 M

Remaining [PCl5] = 0.40 - 0.25 = 0.15 M

Feed the values,

Keq = (0.25)^2/0.15 = 0.417

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote