This is the conductivity vs concentration of KCL: It says: y=1.29E+05x+62.8 R^2=
ID: 880136 • Letter: T
Question
This is the conductivity vs concentration of KCL:
It says: y=1.29E+05x+62.8
R^2= 9.996E-01
And these are our values in the time increments:
20min: 372.2 uS/cm
40min: 704.7 uS/cm
60min: 785.3 uS/cm
80min, 100min, 120min: no data.... could we still get these values somehow?
I just don't really know what to plug my conductivity values into in the KCL equation and what I am solving for... y, x, or E?! What is E? And how to get the ions left the egg in (B)
- Should the rate change with time? And what forces are driving the process?
Edit: For our conductivity vs time graph, y= 11.553x + 99.034 and the R^2 = .9342 if that is what you mean
Explanation / Answer
We will use the relation,
molar conductivity = limiting molar conductivity - Ksq.rt(C)
This is similar to,
y = mx + c
From the above given data,
y=1.29E+05x+62.8
Feed the value for molar conductivity at 20 min
20min: 372.2 uS/cm
372.2 = 1.29 x 10^-5 x +62.8
x = 5.753 x 10^-6 M
Thus, for KCl, it is a strong electrolyte ionizes completely in solution,
KCl -----> K+ + Cl-
molar concentration of [K+] = [Cl-] = 5.753 x 10^-6 M
Similarly we can feed other values into the given equation to find the molar concentration of ions at that particular time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.