7.16 pts.) gas. The balanced reacts with sodium metal to form sodium amide (NaNH
ID: 880364 • Letter: 7
Question
7.16 pts.) gas. The balanced reacts with sodium metal to form sodium amide (NaNH2 and hydrogen 2 NH. chemical equation for this reaction is given below: Molar mass g mo 2 NaNH. Na 22.99 NH3 17.03 A student starts with 22.8 g of ammonia gas and 352 g of sodium metal. NaNH2 39.02. 2.016 (a) Determine the limiting reagent. (b) Find the mass in grams of NaNH2 produced (c) The mass of NaNH2 you determined in part a will be your theoretical yield. What is the actual yield of NaNH. in grams if the percent yield of this experiment was 92.8%? (d) What mass in grams of which reactant is left over?Explanation / Answer
Answer –
In this problem there are given, mass of reactants.
Mass of NH3 = 22.8 g , mass of Na = 35.2 g
Reaction –
a)Limiting reactant –
First we need to calculate the moles of reactants
Moles of NH3 = 22.8 g / 17.03 g.mol-1
= 1.34 moles
Moles of Na = 35.2 g / 22.99 g.mol-1
= 1.53 moles
Now we need to calculate moles of NaNH2 from each reactant –
First from the NH3
2 moles of NH3 = 2 moles of NaNH2
So, 1.34 moles of NH3 = ?
= 1.34 moles of NaNH2
From Na metal –
2 moles of Na = 2 moles of NaNH2
So, 1.53 moles of Na = ?
= 1.53 moles of NaNH2
So moles of NaNH2 is lowest from the moles of NH3, so limiting reactant is NH3.
b) Mass of NaNH2 produced –
From the limiting reactant the moles of NaNH2 = 1.34 moles
so theoretical yield of NaNH2 = 1.34 moles * 39.02 g/mol
= 52.24 g
c) In this one we are given, percent yield = 92.8 %, we already calculated theoretical yield
we need to calculate actual yield, we know formula
percent yield = actual yield / theoretical yield *100 %
actual yield = percent yield * theoretical yield / 100 %
= 92.8 % * 52.24 g / 100 %
= 48.48 g
d) Mass of excess reactant –
We know excess reactant is Na , so first we need to calculate how much moles of Na used
From the given balanced equation –
2 moles of NH3 = 2 moles of Na
So, 1.34 moles of NH3 = ?
= 1.34 moles of Na
So 1.34 moles of Na used and remaining are 1.53-1.34 = 0.192 moles
So mass of excess reactant , Na = 0.192 moles * 22.99 g/mol
= 4.42 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.