Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the cell potential for the spontaneous concentration cell with the react

ID: 881799 • Letter: W

Question

What is the cell potential for the spontaneous concentration cell with the reaction A3+(aq) + A(s) A(s) + A3+(aq), with concentrations of A3+ of 0.893M and 0.307M at a temperature of 310. K?

If the value of Eo for the reaction A + B C is Eo = 0.45V, What is the value of Eo for 3C 3A + 3B?

How many minutes will it take to electroplate 0.411 moles of copper from a solution containing Cu2+(aq) with a current of 3.51 amps?

What is the minimum voltage required for the electrolysis of a melt of nickel(II) chloride?

Explanation / Answer

2) If the value of Eo for the reaction A + B C is Eo = 0.45V, What is the value of Eo for 3C 3A + 3B?

answer : Eo = - 0.45V

3)

moles of copper = 0.411

Cu atomic mass = 63.55

Cu weight = moles x atomic mass = 0.411 x 63.55 = 26.1

W= 26.1 g

Cu equivalent weight = 63.55 / 2 = 31.77

current = 3.51 A

F = 96500C

faraday's law :

W = E x i x t / 96500

26.1 = 31.77 x 3.52 x t / 96500

t = 22594.8 seconds

t = 376.6 min

4)

NiCl2 ------------------> Ni+2   + 2e-

2F electricity is required to electrolysis Ni+2

Ni+2 + 2e ----------------> Ni (s) , voltage = -0.26 V

0.26 V required.

1) note first problem may be given wrong please see once. this is the procedure

A3+(aq) + A(s) A(s) + A3+(aq), with concentrations of A3+ of 0.893M and 0.307M at a temperature 310 K

for this concentration cell Eo = 0

Ecell = 2.303 RT/nF log [A+3]1/ [A+3]2

          = 2.303 x 8.314 x 310/ x 96500 /3 * log ( 0.893/ 0.307)

        

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote