chemistry question: (equilibrium) please help! thanks so much... 1. for the reac
ID: 881872 • Letter: C
Question
chemistry question: (equilibrium) please help! thanks so much...
1. for the reaction 2CO(g) <-->C(s)+CO2(g), equilibrium constant (Kc=7.7).
At a particular time, all the substances had 0.034 mol in a 1 L container.
a) what is the Q at these concentrations?
2. At 623 K, the equilibrium constant (Kp) for the reaction: CaCO3(s) <--> CaO(s) + CO2(g) was found to be 0.15. The equilibrium concentration of CO2 at this temperature is 2.93x10^-3 M. If 200g of CaCO3(g) was placed in a 10L vessel and heated to the same temperature and equilibrium was achieved, how many grams of CaCO3(s) are left?
Explanation / Answer
1) we know that
Q = [CO2] / [CO]^2
{ we consider concentration of only gaseous components in the expression, the concentrations of liquids and solids do not change, so they are excluded from the expression )
Now [CO2] = 0.034 / 1 = 0.034 M
[CO]^2 = (0.034 / 1)2 = 0.034 X 0.034
Q = 0.034 / 0.034 X 0.034 = 29.411.
2) We know that we consider concentration of only gaseous components in the expression, the concentrations of liquids and solids do not change, so they are excluded from the expression
so for following reaction
Kp = pCO2
Here Kp = Kc (RT)n ; n =1 ( number of moles of gaseous products - number of moles of gaseous reactants)
R = 0.0821
T = 623 K
Kc = Kp / RT = 0.15 / 0.0821 X 623 = 0.00293
So equilibrium concentration of CO2 = 0.00293
so moles of CO2 in 10L = 0.00293 X volume = 0.0293 moles
As per the reaction 1 moles of CO2 will be produced from 1 moles of CaCO3
so 0.0293 will be produced from 0.0293 moles
Iniitial moles of CaCO3 = mass / molecular weight = 200 / 100 = 2 moles
so moles of CaCO3 left = 2 -0.0293 = 1.9707 moles
Grams of 1.9707 moles = 1.9707 X molecular weight = 1.9707 X 100 = 197.07 grams will be left
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.