Calculate the expected pH values of the buffer systems from the experiments (a,
ID: 882735 • Letter: C
Question
Calculate the expected pH values of the buffer systems from the experiments (a, b, c, d) using the Henderson-HAsselbach equation, pH= pKa + log([A-]/[HA]). Use for pKa values carbonic acid = 6.37 and acetic acid=4.75
for A 5 ml 0.1 M CH3COOH + 5 mL 0.1 M CH3COO-NA+ pH 4.1 after addition of 0.5mL 0.1 M HCL pH is 4.2 after addition of 0.5 mL 0.1 M NaOH pH is 4.1
for B 1mL M CH3COOH + 10 mL 0.1 M CH3COO-Na+ pH is 5.2 after addition of 0.5 mL 0.1 M HCL pH is 5.1 after addition of 0.5 mL 0.1 NaOH pH is 6.0
for C 5mL 0.1 M H2CO3 + 5mL 0.1 M NaHCO3 pH is 9.2 after addition of 0.5 mL 0.1 M HCL pH is 8.9 after addition of 0.5 mL 0.1 M NaOH pH is 9.5
for D 1mL 0.1 M H2CO3 + 10mL 0.1 M NaHCO3 pH is 8.6 after addition of 0.5 mL o.1 M HCl pH is 7.5 after addition of 0.5 mL 0.1 M NaOH pH is 9.0
Explanation / Answer
1) A 5 ml 0.1 M CH3COOH + 5 mL 0.1 M CH3COO-NA+ pH 4.1 after addition of 0.5mL 0.1 M HCL pH is 4.2 after addition of 0.5 mL 0.1 M NaOH pH is 4.1
Solution: Moles of acetic acid = 5 X 0.1 = 0.5 millimoles ; Moles of salt = 5 X 0.1 = 0.5 millimoles of salt
Moles of HCl added = 0.5 X 0.1 = 0.05 millimoles of acid
Due to addition of HCl the moles of acid will increase by 0.05 and the moles of base will decrease by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] / [acid] = 4.75 + log [0.5-0.05] / [0.5+0.05] = 4.75 -0.087 = 4.663
Due to addition of NaOH the moles of acid will decrease by 0.05 and the moles of acid will increase by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] /[acid] = 4.75 + log [0.5+0.05] / [0.5-0.05] = 4.75 + 0.0871 = 4.837
2) for B 1mL M CH3COOH + 10 mL 0.1 M CH3COO-Na+ pH is 5.2 after addition of 0.5 mL 0.1 M HCL pH is 5.1 after addition of 0.5 mL 0.1 NaOH pH is 6.0
solution:
Moles of acetic acid = 10 X 0.1 = 1millimoles ; Moles of salt = 10 X 0.1 = 1 millimoles of salt
Moles of HCl added = 0.5 X 0.1 = 0.05 millimoles of acid
Due to addition of HCl the moles of acid will increase by 0.05 and the moles of base will decrease by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] / [acid] = 4.75 + log [1-0.05] / [1+0.05] = 4.75 -0.0434= 4.71
Due to addition of NaOH the moles of acid will decrease by 0.05 and the moles of acid will increase by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] /[acid] = 4.75 + log [1+0.05] / [1-0.05] = 4.75 + 0.0434 = 4.795
3) for C 5mL 0.1 M H2CO3 + 5mL 0.1 M NaHCO3 pH is 9.2 after addition of 0.5 mL 0.1 M HCL pH is 8.9 after addition of 0.5 mL 0.1 M NaOH pH is 9.5
Solution
Moles of carbonic acid = 5 X 0.1 = 0.5 millimoles ; Moles of salt = 5 X 0.1 = 0.5 millimoles of salt
Moles of HCl added = 0.5 X 0.1 = 0.05 millimoles of acid
Due to addition of HCl the moles of acid will increase by 0.05 and the moles of base will decrease by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] / [acid] = 6.37 + log [0.5-0.05] / [0.5+0.05] = 6.37 -0.087 = 6.283
Due to addition of NaOH the moles of acid will decrease by 0.05 and the moles of acid will increase by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] /[acid] = 6.37 + log [0.5+0.05] / [0.5-0.05] = 6.37 + 0.0871 = 6.457
4) for D 1mL 0.1 M H2CO3 + 10mL 0.1 M NaHCO3 pH is 8.6 after addition of 0.5 mL o.1 M HCl pH is 7.5 after addition of 0.5 mL 0.1 M NaOH pH is 9.0
Solution
Moles of carbonic acid = 10 X 0.1 = 1millimoles ; Moles of salt = 10 X 0.1 = 1 millimoles of salt
Moles of HCl added = 0.5 X 0.1 = 0.05 millimoles of acid
Due to addition of HCl the moles of acid will increase by 0.05 and the moles of base will decrease by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] / [acid] = 6.37 + log [1-0.05] / [1+0.05] = 6.37-0.0434= 6.327
Due to addition of NaOH the moles of acid will decrease by 0.05 and the moles of acid will increase by 0.05 moles
pH = pKa + log [salt] /[acid] = 6.37 + log [1+0.05] / [1-0.05] = 6.37 + 0.0434 = 6.413
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.