Consider a concentration cell. Two Ag-electrodes are immersed in AgNO3 solutions
ID: 882841 • Letter: C
Question
Consider a concentration cell. Two Ag-electrodes are immersed in AgNO3 solutions of different concentrations. When the two compartments have an AgNO3-concentration of 1 M and 0.1 M, respectively, the measured voltage is 0.065 V (note: T in not necessarily = 25°C !).
a. What is the voltage, if the two compartments have AgNO3-concentration of 1 M and 0.01 M, respectively?
The electrochemical behavior of silver nanoclusters (Agn, with n the number of Ag atoms in the cluster) is investigated using the following electrochemical cells at 298 K:
I. Ag(s) | AgCl (saturated) || Ag+(aq, 0.01M) | Ag(s), E=0.170
II. (Pt electrode) Agn (s, nanocluster) | Ag+(aq, 0.01M) || AgCl (saturated) | Ag(s), with E = +1.030 V for Ag5 nanocluster and E = +0.430 V for Ag10 nanocluster
The standard reduction potential for Ag+ + e- Ag, is E0 = +0.800 V.
b. Use this data to calculate the solubility product of AgCl.
Explanation / Answer
Let the temperature be T.
Eocell = 0.065 V
[AgNO3] = 1 M and 0.1 M
We know that,
Eocell = RT/nF * ln Q
0.065 = RT/nF * ln (0.1 / 1) ..................(1)
when [AgNO3] is changed to 1 M and 0.01 M.
Eocell = RT/nF * ln (0.01 / 1) ..................(2)
From eq (1) and eq (2) -
0.065 / Eocell = ln 0.1 / ln 0.01
0.065 / Eocell = - 2.3025 / - 4.605
0.065 / Eocell = 1 / 2
Eocell = 2*0.065
Eocell = 0.13 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.