The kinetics of the following second-order reaction were studied as a function o
ID: 883471 • Letter: T
Question
The kinetics of the following second-order reaction were studied as a function of temperature:
C2H5Br(aq)+OH(aq)C2H5OH(l)+Br(aq)
Part A: Determine the activation energy for the reaction.
Part B: Determine the frequency factor for the reaction.
Part C: Determine the rate constant at 10 C.
Express your answer using two significant figures.
Part D: If a reaction mixture is 0.145 M in C2H5Br, and 0.250 M in OH, what is the initial rate of the reaction at 90 C?
Express your answer using two significant figures.
Temperature (C) k (L/mols) 25 8.81×105 35 0.000285 45 0.000854 55 0.00239 65 0.00633Explanation / Answer
part A:
Activation energy is the amount of energy required to initiate a chemical reaction.
The activation energy can be determined from reaction rate constants at different temperatures by the equation
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
where
Ea is the activation energy of the reaction in J/mol
R is the ideal gas constant = 8.3145 J/K·mol
T1 and T2 are absolute temperatures
k1 and k2 are the reaction rate constants at T1 and T2
lets take last two values:
Step 1- Convert °C to K for temperatures
T = °C + 273
T1 = 55 + 273
T1 = 328 K
T2 = 65 + 273
T2 = 338K
Step 2- Find Ea
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
ln(0.00633/0.00239) = Ea/8.3145 J/K·mol x (1/328 K - 1/338 K)
ln(2.648) = Ea/8.3145 J/K·mol x 9.020 x 10-5 K-1
0.974 = Ea(1.084 x 10-5 mol/J)
Ea = 0.898 x 105 J/mol
PART B:
if you start with this.
k = A exp(-Ea/RT)
and take the ln of both sides
ln(k) = ln(Aexp(-Ea/RT))
and since ln(ab) = ln(a) + ln(b)...
ln(k) = ln(A) + ln(exp(-Ea/RT)
rearranging a bit.
ln(k) = (-Ea/R) x 1/T + ln(A)
ln(A)=ln(k)+(Ea/RT)
taking T=328K
lnA=ln(0.00239)+(0.898 x 105 /(8.314 x328))
lnA=26.893
therefore, A=e26.893
A=4.78 x1011
PART C:
lnk=lnA - (Ea/RT)
temperature at which the rate is to be calculated=10 degree celcius=283 K
we know lnA=26.893
lnK=26.893 - (0.898 x 105 /(8.314 x283)
lnK=-11.273
K=e-11.273
K=1.27 x10-5
PART D:
for this second order reaction,
rate=k[C2H5Br][OH] (as the stoichiometric coefficient is one)
rate constant at 90 degrees:(calculating in same way as part C)
lnk=lnA - (Ea/RT)
temperature at which the rate is to be calculated=90 degree celcius=363 K
we know lnA=26.893
lnK=26.893 - (0.898 x 105 /(8.314 x363)
lnK=-2.861
K=e-2.861
K=0.0572
therefore rate=0.0572 x0.145 x0.250
rate=2.07 x10-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.