The kinetics of the following second-order reaction were studied as a function o
ID: 954377 • Letter: T
Question
The kinetics of the following second-order reaction were studied as a function of temperature:
C2H5Br(aq)+OH(aq)C2H5OH(l)+Br(aq)
Temperature (C)
k (L/mols)
25
8.81×105
35
0.000285
45
0.000854
55
0.00239
65
0.00633
Determine the activation energy for the reaction.
Determine the frequency factor for the reaction.
Determine the rate constant at 10 C.
If a reaction mixture is 0.155 M in C2H5Br, and 0.260 M in OH, what is the initial rate of the reaction at 90 C?
Temperature (C)
k (L/mols)
25
8.81×105
35
0.000285
45
0.000854
55
0.00239
65
0.00633
Explanation / Answer
Arhenius Equation can be written as
K= Koe(-Ea/RT)
ko is frequency factor, Ea =activation energy and R= gas constant
lnK= lnK0 -Ea/RT
So a plot of lnK Vs 1/T gives a straight line having slope of -Ea/R and intercept K0, the frequeny factor
The slope is -Ea/R= -10770
and Ea= 10770*8.314 Joules/mole.K=89542 Joules/mole.K
lnKo= 26.78 ( intercept)
K0= Frequecny factor = e(26.78)= 4.3*1011
at 10 deg.c= 10+273.15 K
T= 283.15K and 1/T= 1/283.15=0.003532
from the equation
lnK(10 deg.c)= -10770*1/283.15+26.78=-11.26
K =1.29*10-5
at 90 deg.c= 90+273.15 K= 363.15K
lnK(363.15)= -10770/363.15+ 26.78
K= 0.056294 /M.Sec The rate constant at 90 deg.c
Rate for second order reacton R= K*[C2H5Br] [OH-] =0.056294*0.155*0.260=0.002269 M/Sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.