A typical diver inhales 0.450L of air per breath and carries a 25L breathing tan
ID: 884052 • Letter: A
Question
A typical diver inhales 0.450L of air per breath and carries a 25L breathing tank containing air at a pressure of 300 bar. As she dives deeper, the pressure increases by 1 bar for every 10.08 m. How many breaths can the diver take from this tank at a depth of 35 m? Assume the temperature remains constant and atmospheric pressure is 1 bar. Hint: assume the diver’s lungs (exhale) experience a pressure equal to the atmosphere plus the water. ( Each question must start with a sketch of the physical system/process you are working with and show all work)
the answer should be 3700
Explanation / Answer
V35m = Vsurface x P surface / P35m
= (25L x 300 bar ) / 1 + (35 m/10.8)
= 1.768 x 103
V35m/Vbreath = 1.768 x 103 / 0.45 = 3.54 x 103
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.