[1] In petroleum production, solution gas refers to gases that are dissolved in
ID: 884324 • Letter: #
Question
[1] In petroleum production, solution gas refers to gases that are dissolved in the petroleum reservoir because of the high pressure conditions underground, but become gaseous when the oil is brought to the surface. In 2012 in Alberta, 4.30 × 108 m3 of solution gas was flared (burned off).[1] Assuming that the solution gas was 100% methane, how many moles of CO2 are produced from this flaring? What is the increase in global concentration of CO2 in the atmosphere, in ppmv, due to this activity? (The total mass of the atmosphere is5.1 × 1018 kg and the average molar mass is 29.0 g/mol.)
In 2009, Alberta used about 23 Mt (megatonnes) of coal to generate electricity.
[2] Assuming that 100% of the coal is converted to CO2, how many moles of CO2 are produced? What is the increase in global concentration of CO2 in the atmosphere, in ppmv, due to this activity?
Explanation / Answer
Volume of oil= 4.3*10^8 m^3 = 4.3*10^11 L
CH4 + 2O2 ---> CO2 + 2H2O
FROM EQUATION
1 mole ch4 = 1 mole CO2.
at STP 1 mole = 22.4 L
No of moles of oil = 4.3*10^11/22.4 = 1.92*10^10 mole
No of moles of CO2 produced = 1.92*10^10 mole
vOLUME OF CO2 = 1.92*10^10 *22.4 = 4.3*10^11 L
No of moles of Air = 5.1*10^21/ 29 = 1.76*10^20 mole.
Volume of Air = 1.76*10^20*22.4 = 3.94*10^21 L
ppm = (4.3*10^11/(3.94*10^21))*10^6 = 0.000109
2) C + O2 ---> CO2
MASS OF COAL = 23*10^9 Kg
nO Of moles of coal = (23*10^9*10^3)/12 = 1.917*10^12 mole.
from eqaution 1 mole C = 1 mole CO2
nO of moles of CO2 = 1.917*10^12 mole
vOLUME OF cO2 = 1.917*10^12*22.4 = 4.3*10^13 L
No of moles of Air = 5.1*10^21/ 29 = 1.76*10^20 mole.
Volume of Air = 1.76*10^20*22.4 = 3.94*10^21 L
ppm = 4.3*10^13/(3.94*10^21)*10^6 = 0.0109
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.