Question 7 The following parts of this question are independent of each other. (
ID: 884460 • Letter: Q
Question
Question 7 The following parts of this question are independent of each other. (30 points) Suppose 2 mol of ideal gas is expanded adiabatically from a volume of 30.0 L at 298 K to a volume of 50.0 L. What is the pressure of the gas after the expansion? 7. (a) 7. (b) Suppose you have a 1.00 M solution of acetic acid (CH,COOH) and a 1.00 M solution of sodium acetate (NaCH,COO). The pK, for acetic acid is 4.75. Describe a simple method for making 1.00 L of a buffer from these solutions at a desired pH of 4.9.Explanation / Answer
7)
A) P = nRT/V
P= 2*0.0821*298/30
P= 1.63atm --------------------initial pressure
P1V1= P2V2
P2 = P1V1/V2
P2 = 1.63*30/50
P2= 0.978atm -------------------------final pressure
7) b)
P^H = P^Ka + log[CH3COONa]/[CH3COOH]
p^H = 4.75 + log[1/1]
P^H = 4.75
-log[H^+] = 4.75
[H^+] = 10^-4.75
[H^+] = 1.778*10^-5
P^H = 4.9
-log[H^+] = 4.9
[H^+] = 10^-4.9
[H^+] = 1.258*10^-5M
WE NEED TO DILUTE THE 1.778*10^-5M ACETIC ACID SOLUTION TO 1.258*10^-5 M
M1V1= M2V2
1.778*10^-5*V1 = 1.258*10^-5*1
V1= 0.707 LITRES
THEREFORE
W NEED 0.707L OF 1.778 *10^-5 M ACETIC ACID TO MAKE THE P^H OF THE BUFFER SOLUTION 4.9
THERE FORE
TAKEN 0.707L OF 1.778 *10^-5 M ACETIC ACID AND ADDED0.293 L OF WATER WE GET THE BUFFER SOLUTION WITH P^H 4.9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.